Τσάμπιονς Λιγκ: Σόκαρε τη Σίτι η ΤΣΣΚΑ, «σφράγισε» την πρόκριση η Μπάγερν (videos)

Με τον Ντούμπια να πετυχαίνει δύο γκολ (μετά από ασίστ του Νάτχο), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ και την έριξε στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς! «Σφράγισε» την πρόκριση η Μπάγερν, 2-0 τη Ρόμα.Συνεχίζει να απογοητεύει στην Ευρώπη η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα όσον αφορά την πρόκριση της στην επόμενη φάση.Η ρωσική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Ντούμπια και παρότι ο Τουρέ ισοφάρισε στο 8ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Ντούμπια με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 34’ (και τις δύο ασίστ ο Νάτχο) ξαναέδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.Στην επανάληψη, με εξαίρεση μια φάση με τον Αγκουέρο, η Σίτι δεν ανησύχησε την ΤΣΣΚΑ και τελικώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς ο Σιδηρόπουλος απέβαλε σωστά τους Φερναντίνιο (70’) και Τουρέ (81’).Στο 77′ όμως o Έλληνας διαιτητής υπέπεσε σε γκάφα καθώς δεν έδωσε κίτρινη στον Βέρνμπλουμ που θα ήταν 2η, αλλά την έδωσε κατά λάθος στον Ιγκνασέβιτς!Το τελικό 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει τους 4 βαθμούς, όσους έχει και η Ρόμα, με τη Σίτι να μένει στους 2.«Σφράγισε» την πρόκριση η ΜπάγερνΑπό την άλλη, η Μπάγερν εξασφάλισε την πρόκριση στους «16», καθώς κέρδισε με 2-0 τη Ρόμα στο Μόναχο και έκανε το 4×4 στον όμιλο.Οι Βαυαροί κυριαρχούσαν και στο 38’ κατάφεραν να σκοράρουν με γκολ του Ριμπερί, ενώ στο 64’ ο Γκέτσε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.Από την πλευρά της η Ρόμα, η οποία είχε βασικούς τους Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας (οι δύο πρώτοι έπαιξαν όλο το ματς, ο τρίτος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο), δεν θέλησε να ρισκάρει μετά το βαρύ 1-7 στο «Ολίμπικο», ωστόσο στο φινάλε είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ζερβινιό και Ναϊνγκολάν για να μειώσει στο σκορ.Η βαθμολογία του ομίλου:1. Μπάγερν 12 2. Ρόμα 4 3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 4. Μάντσεστερ Σίτι 2 (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&appId=206829189476274&version=v2.0”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));