Τσάμπιονς Λιγκ: «Διπλό»-μισή πρόκριση για Μπαρτσελόνα (video)

Με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει δύο γκολ (16’, 30’) στην επιστροφή του στην Αγγλία, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στη Βαρκελώνη. Μείωσε στο 69’ ο Αγκουέρο, αποβλήθηκε στο 74’ ο Κλισί, ενώ ο Μέσι έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση στο 90+4’.Καθοριστικό βήμα για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Μπαρτσελόνα! Οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.Πρωταγωνιστής των Καταλανών ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της Μπαρτσελόνα (16’, 30’), ενώ στις καθυστερήσεις ο Χαρτ έπιασε πέναλτι του Μέσι που έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση. Μείωσε στο 69’ με τον Αγκουέρο η Σίτι που ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος ωστόσο στο 74′ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Κλισί.Το ματς:Στη συνέντευξη Τύπου πριν το παιχνίδι ο Μανουέλ Πελεγκρίνι δήλωσε πως η Μάντσεστερ Σίτι θα επιχειρήσει να αποκτήσει τον έλεγχο της μπάλας και να επιτεθεί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ωστόσο αυτή που είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο ήταν η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» απείλησαν δύο φορές στα πρώτα λεπτά με σουτ των Μέσι (11’) και Σουάρες (12’), ώσπου στο 16’ ο Ουρουγουανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κομπανί και από πολύ κοντά «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του.Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έλεγχε το ρυθμό και στο 26’ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Χαρτ να βγαίνει νικητής σε τετ-α-τετ με τον Σουάρες. Ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά ο Ουρουγουανός πήρε το… αίμα του πίσω, σκοράροντας από κοντά για το 2-0, έπειτα από ασίστ του Άλμπα, με τη φάση όμως να ξεκινάει από τρομερή ενέργεια του Μέσι.Οι «μπλαουγκράνα» θα μπορούσαν να πετύχουν και 3ο γκολ πριν το ημίχρονο, ωστόσο η λόμπα του Άλβες στο 44’ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Στον αντίποδα, η μοναδική μεγάλη ευκαιρία της Σίτι ήρθε στις καθυστερήσεις με μακρινό σουτ του Νασρί που έδιωξε ο Τερ Στέγκεν.Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να μειώσει. Στο 48’ και στο 49’ ο Τζέκο δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν , ενώ στο 54’ ο Αγκουέρο επιχείρησε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Καταλανών.Η πίεση της Σίτι απέδωσε «καρπούς» στο 68’, με τον Σίλβα να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Αγκουέρο και τον Αργεντινό να «γράφει» το 2-1 με κοντινό σουτ. Ωστόσο στο 74’ η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Κλισί με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Άλβες.Η αποβολή του Γάλλου έκοψε τη φόρα της Σίτι, με την Μπαρτσελόνα να είχε καλή στιγμή για το 3-1 στο 77’ με σουτ του Μέσι που έδιωξε ο Χαρτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζαμπαλέτα ανέτρεψε τον Αργεντινό στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει άσπρη βούλα.Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Χαρτ απόκρουσε, κρατώντας ζωντανή τη Σίτι ενόψει του επαναληπτικού στο «Καμπ Νου».Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Zαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κλισί, Φερνάντο, Μίλνερ, Νασρί (62′ Φερναντίνιο), Νταβίντ Σίλβα (78′ Σανιά), Τζέκο (68′ Μπονί), Αγκουέρο.Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες (75′ Αντριάνο), Μασεράνο, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (71′ Ματιέ), Ινιέστα, Νεϊμάρ (80′ Πέδρο), Μέσι, Σουάρες.