Σέριε Α: «Σφαλιάρα» στο 90+5’ για Μίλαν (video)

Η Μίλαν κρατούσε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Βερόνα, ωστόσο ο Νίκο Λοπες «πάγωσε» στο 90+5’ το «Σαν Σίρο», διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, σκορ το οποίο αφήνει την ομάδα του Ιντζάγκι με μόλις δύο νίκες σε έντεκα παιχνίδια. Αυτογκόλ και δοκάρι ο Ταχτσίδης που έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Μόρας.Ακόμα μια βαθμολογική απώλεια για τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τη Βερόνα στο «Σαν Σίρο», χάνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!Για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα του Ιντζάγκι έδειξε να μην έχει συγκεκριμένο πλάνο στην επίθεση και αυτή που κατάφερε να προηγηθεί ήταν η Βερόνα με εύστοχο πέναλτι του Τόνι στο 17’ το οποίο κέρδισε ο Ιονίτα από τον Μουντάρι.Η Μίλαν κατάφερε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στο 41’, καθώς ο Μεξές κέρδισε πέναλτι από τον Γιάνκοβιτς και ο Μενέζ το μετουσίωσε σε γκολ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης με αυτογκόλ του Ταχτσίδη. Μετά από γύρισμα του Μεξές στο 47’, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Έλληνα άσου και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.Η Βερόνα αναγκάστηκε να βγει μπροστά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης και είχε δοκάρι με τρομερό σου του Ταχτσίδη στο 72’. Οι Βερονέζοι δεν τα παράτησαν και στο 90+5’ κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό από το Μιλάνο, εκμεταλλευόμενοι την αμυντική αδράνεια των «ροσονέρι».Ο Γκόμες πέρασε για τον Νίκο Λόπες, ο οποίος βρήκε αρκετό χώρο στην περιοχή και από κοντά κατάφερε να νικήσει τον Λόπεθ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.Μάλιστα το τελικό σκορ στέλνει πιο κοντά στην έξοδο τον Φίλιπο Ιντζάγκι, καθώς σύμφωνα με ιταλικά δημοσιεύματα πριν τον αγώνα, η διοίκηση της Μίλαν είχε αποφασίσει να δείξει την πόρτα της εξόδου στον Ιταλό τεχνικό εφόσον η ομάδα δεν έπαιρνε τη νίκη.Με το βαθμό της ισοπαλίας οι «ροσονέρι» ανέβηκαν στην 10η θέση με 35 βαθμούς, εφτά λιγότερους από την 5η Σαμπντόρια που κέρδισε με 2-0 την Κάλιαρι και βρέθηκε έστω και προσωρινά σε θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκά εισιτήρια.