Σέριε Α: «Ξέρανε» τη Ρόμα ο Μπονούτσι, αποβλήθηκε ο Μανωλάς

Με βολίδα του Μπονούτσι στο 86’ η Γιουβέντους κέρδισε με 3-2 τη Ρόμα στο Τορίνο και πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Τέβες με δύο πέναλτι (27’, 45+3’) πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ των γηπεδούχων, ανέτρεψε προσωρινά το σκορ με τους Τότι (32’ πεν.) και Ιτούρμπε (44’) η Ρόμα, αποβλήθηκαν στο φινάλε Μανωλάς και Μοράτα.Σε ένα ντέρμπι κορυφής με πολλά νεύρα, πέναλτι και αποβολές, η Γιουβέντους με μακρινό σουτ του Μπονούτσι στο 86’ πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Ρόμα στο Τορίνο και ξέφυγε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο ημίχρονο, με την Γιουβέντους να προηγείται με πέναλτι του Τέβες που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 27’ από χέρι του Μαικόν, όμως πέντε λεπτά μετά ο Τότι απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα για το 1-1 στο 32΄.Οι «τζιαλορόσι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 44’ με γκολ του Ιτούρμπε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική πάσα του Ζερβίνιο και από κοντά νίκησε τον Μπουφόν, όμως στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους κέρδισε νέο πέναλτι, με τον Τέβες να ευστοχεί ξανά για το 2-2!περισσότερα σε λίγο (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&appId=206829189476274&version=v2.0”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));