Πριμέρα Ντιβιζιόν: Την… ξέρανε στο 90’

Με γκολ του Ράμος στο 90’ η Ρεάλ ισοφάρισε σε 1-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και διατήρησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς. Προηγήθηκαν με Σουάρες (53’) οι Καταλανοί, που δεν τελείωσαν το ματς και το πλήρωσαν, ενώ έχασαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πάρουν τη νίκη.Δεν είχε νικητή το πρώτο «κλάσικο» της σεζόν ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στο «Καμπ Νου». Οι Καταλανοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, ωστόσο ο συνήθης ύποπτος στα τελευταία λεπτά, Σέρχιο Ράμος σκόραρε στο 90’ και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στη «βασίλισσα», που διατηρήθηκε έτσι με +6 στην κορυφή της βαθμολογίας.Κακό παιχνίδι με αρκετά νεύρα και λάθη στο πρώτο μέρος, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται για περίπτωση πέναλτι. Στο 3’ η Ρεάλ ζήτησε την «εσχάτη των ποινών» για ανατροπή του Βάθκεθ από τον Μασεράνο, ενώ στο 40’ η Μπαρτσελόνα ζήτησε χέρι του Καρβαχάλ στην περιοχή.Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεχτικές, δεν έπαιρναν ρίσκα στην επίθεση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να κυλάει δίχως μεγάλες φάσεις. Το παιχνίδι «άναψε» κάπως στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο στο 36’ και λίγο αργότερα (38’) να μπλοκάρει νέα προσπάθεια του Πορτογάλου, που δεν έπιασε καλά το σουτ. Η τελευταία φάση ήταν στο 44’, με την Ρεάλ να φεύγει στην κόντρα και τον Πικέ να «φλερτάρει» με το αυτογκόλ, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι μετά από γύρισμα του Μπενζεμά.περισσότερα σε λίγο