Πρέμιερ Λιγκ: Δύσκολη νίκη για Άρσεναλ, γκολ ο Εντόι

Έστω και αν δυσκολεύτηκε, η Άρσεναλ κέρδισε με 2-1 την ουραγό Λέστερ στο «Έμιρειτς» και έπιασε προσωρινά την Σαουθάμπτον στην 3η θέση της βαθμολογίας.Η Άρσεναλ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη μαχητική Λέστερ, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη (2-1) στο Λονδίνο και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ντέρμπι του Β. Λονδίνου με την Τότεναμ.Η Λέστερ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και είχε καλή ευκαιρία στο 13′ με σουτ του Μαχρέζ για να πάρει προβάδισμα, όμως στο 27’ η Άρσεναλ κατάφερε να προηγηθεί με κοντινό πλασέ του Κονσιελνί, έπειτα από κόρνερ του Οζίλ.Από προσπάθεια του Οζίλ ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στο 41ο λεπτό. Ο Γερμανός άσος προσπάθησε να νικήσει με μακρινό σουτ τον Σβάρτσερ, ο οποίος απόκρουσε, όμως ο Γουόλκοτ πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά «έγραψε» το 2-0 για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ.Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Άρσεναλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Σίμπσον στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής αποφάσισε να συνεχίσει το παιχνίδι. Η Λέστερ ανέβασε ρυθμό και στο 61΄ ο Κράμαριτς μείωσε το σκορ σε 2-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στην Πρέμιερ Λιγκ.Οι «αλεπούδες» συνέχιζαν να πιέζουν και είχαν ευκαιρίες με Μαρέζ (71’) και Κράμαριτς (80’) για το 2-2, ωστόσο η Άρσεναλ άντεξε την πίεση και πήρε τη νίκη που την έφερε προσωρινά στην 3η θέση, μαζί με τη Σαουθάμπτον (έχει παιχνίδι λιγότερο).Γκολ και ασίστ ο Εντόι, νίκες-«ανάσα» για Χαλ, ΚΠΡ Σημαντική νίκη στην προσπάθεια για τη σωτηρία της πήρε η Χαλ, η οποία κέρδισε με 2-0 την Άστον Βίλα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Νταμέ Εντόι.Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού και του ΟΦΗ, έδωσε την ασίστ για το γκολ του Γέλαβιτς στο 22’, ενώ ο ίδιος «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 74ο λεπτό.Νίκη-«ανάσα» και για την ΚΠΡ, καθώς οι «ρέιντζερς» κέρδισαν με το ίδιο σκορ την Σάντερλαντ στο «Στέντιουμ Οφ Λάιτ» και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Φερ (17’) και Ζαμόρα (45+1) τα γκολ των Λονδρέζων, μετά από ασίστ του Φίλιπς.