Σούπερ Λιγκ: «Άλωσε» τη Λεωφόρο η Ξάνθη

Με γκολάρες των Ντε Λούκας (34’) και Βασιλακάκη (66’) η Ξάνθη κέρδισε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Ισοφάρισαν προσωρινά με Λέτο (62’) οι «πράσινοι».Μόλις μια αγωνιστική άντεξε στην κορυφή του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός. Η Ξάνθη, με δύο φανταστικά γκολ, κέρδισε με 2-1 τους «πράσινους» στη Λεωφόρο, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμα της περασμένης σεζόν (νίκη με 1-0). Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ακρίτες ήταν η τελευταία ομάδα που είχε κερδίσει στη Λεωφόρο σε παιχνίδι πρωταθλήματος, με το «τριφύλλι» να μετρούσε από τότε αήττητο 10 αγώνων!Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως η υπεροχή του ήταν «φλύαρη», αφού δυσκολεύονταν να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Ξάνθης. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων είχαν σωστές τοποθετήσεις και έκοβαν τις προσπάθειες του «τριφυλλιού», που στο πρώτο 20λεπτο είχε να επιδείξει ένα σουτ του Γουακάσο (14’) και μια σκαστή κεφαλιά του Σεμπά (18’), που όμως δεν προβλημάτισαν τον Ζίβκοβιτς.Μετά το 25’ η Ξάνθη κέρδισε κάποια μέτρα και στο 34’ κατάφερε να προηγηθεί με ένα τρομερό γκολ. Ο Ντε Λούκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ υπό δύσκολη γωνία από τα δεξιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Στιλ, που είχε μεγάλη ευθύνη στο γκολ. Το γκολ επηρέασε τον Παναθηναϊκό, που δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το ημίχρονο.περισσότερα σε λίγο